Tarnów - polski biegun kultury słowa
Logo
Tarnów - polski biegun kultury słowa

Start | Okiem Marszałka | Debata o debatowaniu

Debata o debatowaniu

Inauguracja Tarnowskiej Ligii Debatanckiej odbyła się w Sali Lustrzanej, miejscu uświęconym wielowiekowymi debatami rajców miasta Tarnowa. W tej wyjątkowej scenerii, w której każdy argument przegląda się w lustrach, przedmiotem sporu uczyniono tezę:

„NIE WARTO CZYNIĆ PRZEDMIOTEM DEBATY PROBLEMÓW,
NA KTÓRYCH ROZWIĄZANIE NIE MAMY WPŁYWU”.

Teza wybrana starannie i pasująca na początek, zakreślająca kształt całego cyklu debat.
Dyskusja zajęła prawie dwie godziny intensywnej wymiany argumentów obydwóch zespołów: zespółu propozycji z IV Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 imienia Jana Pawła II w Tarnowie - Mościcach oraz opozycji z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych im Józefa Piłsudskiego w Tarnowie.

Stanowisko wobec tezy było losowane przed debatą i okazało się, że oba zespoły znalazły się dokładnie po drugiej stronie tego, co wolałyby wylosować. Siła losu jest nieobliczalna, ale w tym przypadku była sprawiedliwa i każdy zespół skazany był na poszukiwania i improwizację. Improwizacja jest jedną z najważniejszych zalet debat, dyskusji, merytorycznych sporów i twórczych polemik. Choć debata ma wyraźną strukturę, przewidziany czas wypowiedzi, przebieg, to w tych ramach, jak na obrazach najsłynniejszych malarzy, jest miejsce na twórcze poszukiwania i osobisty styl wypowiedzi. Każdy uczestnik czerpie ze swojego skarbca i obdarza drugą stronę trudnościami na miarę osobistych zasobów, które przekute zostają w tej zespołowej grze w zwycięstwo.

W omówieniu po dyskusji oba zespoły dały wyraz swojej dojrzałości, czego wyrazem stały się gratulacje i przyznanie, że wzajemnie uważali się za pokonanych. To najpiękniejszy z możliwych efekt podziwu i uznania dla strony przeciwnej. Werdykt może być przychylny tylko dla jednej ze stron, ale zwyciężyć swoje mniemania o swojej wyższości mogą wszyscy, a właściwie – każdy osobiście.

Debata wywołuje u mówców wielkie emocje i wymaga opanowania tych wielkich emocji, poddania ich dyscyplinie i zaprzęgnięcia do pracy. To aspekt wychowawczy. To doświadczenie życiowe, które pozwala na szacunek dla przeciwnika, którego chce się pokonać.

Okazało się, że Loża Mędrców oceniła argumentację i przyznała siedem punktów Zespołowi Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych z Tarnowa. To pierwszy wynik i pierwsze punkty na tablicy Ligii Debatanckiej. O wszystkim zdecyduje ciąg dalszy. Wszystko może się zdarzyć i wszystko zależy od spożytkowania wygranej i spożytkowania przegranej. To tylko wynik pierwszej potyczki, walka trwa nadal. Walka na argumenty jest najszlachetniejszym sposobem rozwiązywania kwestii spornych. Jest to walka o samego siebie, o siebie aktywnego i kreatywnego, o siebie poznającego słabości i pokonującego je, to walka o swój świat i swoje w nim miejsce.

I tego życzę wszystkim zespołom w kolejnych debatach.

Marszałek debaty – Andrzej Król | 15.11.2012

Pobierz w formacie PDF (56 KB)

Patronat Honorowy

Herb Biskupa Tarnowskiego

Patroni Medialni

TEMI RDN

Sponsorzy

Redruk

Terminarz

  • 1.III - Pojedynek ZSP vs. XVI LO (B)
  • 8.III - Pojedynek VI LO vs. VII LO (C)
  • 15.III - Pojedynek ZST vs. ZSOiT (D)

Kontakt

W sprawach dotyczących projektu, prosimy
kontaktować się z koordynatorem:

Marcin Lewandowski
marclewandowski@gmail.com